Naukowcy

Władysław Kuczewski

1887–1963
Władysław Kuczewski

Inżynier-metalurg, profesor nauk technicznych, organizator i pierwszy rektor Politechniki Śląskiej.

Władysław Kuczewski
Władysław Kuczewski

Przyszedł na świat 27 kwietnia 1887 r. w Bobrujsku na Białorusi, w rodzinie Zygmunta i Zofii z Halperinich. Ojciec był inżynierem zatrudnionym na kolei, matka nauczycielką muzyki. W Wilnie uczęszczał do gimnazjum klasycznego, które ukończył w 1909 r. Dzięki stypendium wileńskiej Fundacji Korsaków mógł studiować na Wydziale Metalurgicznym Instytutu Politechnicznego w Petersburgu.

Specjalizował się w budowie i działaniu wielkich pieców hutniczych. Praktyki odbył w hucie Bankowej w Dąbrowie Górniczej i w zakładach hutniczych w Łyświe na Uralu. W 1910 r. rozpoczął staż w biurze konstrukcyjnym wielkich pieców Noworosyjskiego Towarzystwa Metalurgicznego w Juzowce (obecnie Donieck na Ukrainie), gdzie pracował do 1913 r. i przygotował swój projekt dyplomowy. W latach 1913–1915 mieszkał w Warszawie. Pracował w zakładzie należącym do Towarzystwa Akcyjnego Fabryki Machin i Odlewów K. Rudzki i S-ka. Ewakuowany z Warszawy w 1915 r. w dotarł do Jenakijewa, gdzie zatrudnił się w zakładach Rosyjsko-Belgijskiego Towarzystwa Górniczo-Hutniczego. W okresie wojny domowej i rządów bolszewików pełnił kierownicze funkcje w zakładach i instytucjach przemysłowych w Lipiecku i w Moskwie, m.in. jako członek Wydziału Metali Najwyższej Rady Gospodarki Narodowej. W 1921 r. wrócił do Polski. Na krótko trafił do Kamiennej (obecnie Skarżysko-Kamienna), gdzie objął stanowisko głównego inżyniera w odlewni „Jan Witwicki”. Rok później był już w Warszawie, gdzie znalazł zatrudnienie w Ministerstwie Przemysłu i Handlu. Praca w ministerstwie otworzyła przed nim drzwi wielu zakładów i instytucji. W następnych latach pełnił m.in. funkcję zastępcy dyrektora Związku Polskich Hut Żelaza, kierownika wydziału kontroli i kosztów własnych w Spółki Akcyjnej Huta „Pokój” w Katowicach oraz starszego inspektora hutniczego w hutach „Pokój” i „Baildon”. W latach 1934–1939 pełnił szereg kierowniczych funkcji w zakładach należących do katowickiej Spółki Akcyjnej Wspólnota Interesów Górniczo-Hutniczych. Jednocześnie od 1934 r. był redaktorem naczelnym pisma „Wiadomości Polskich Hut Żelaza”. Znalazł się wśród założycieli Stowarzyszenia Hutników Polskich. W latach 1936–1939 wykładał w Wyższym Studium Nauk Społeczno-Gospodarczych. W czerwcu 1939 r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego i został powołany na Katedrę Wielkich Pieców Akademii Górniczej w Krakowie, jednak wybuch wojny we wrześniu 1939 r. uniemożliwił objęcie katedry.

Uciekając przed frontem przez Warszawę, jesienią 1939 r. dotarł do Lwowa. W czerwcu 1940 r. został wraz z rodziną deportowany do Tomska na Nizinie Zachodniosyberyjskiej, gdzie m.in. pracował jako technik w kombinacie przemysłu drzewnego. Po układzie Sikorski-Majski w 1941 r. został w Tomsku lokalnym mężem zaufania Ambasady RP w Kujbyszewie. Nie opuścił Związku Sowieckiego wraz z Polakami ewakuowanymi w 1942 r. Po powstaniu prosowieckiego Związku Patriotów Polskich, wstąpił w jego szeregi. Po kilku miesiącach przewodniczenia Zarządu Okręgowego tej organizacji w Tomsku, wyjechał do Moskwy, gdzie zasiadł w Biurze Badań Gospodarczych Związku Patriotów Polskich.

Latem 1944 r. znalazł się w Lublinie i wszedł w skład samozwańczego, marionetkowego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, w którym objął funkcję referenta ds. przemysłu górniczo-hutniczego, a następnie pełnomocnika resortu gospodarki narodowej i finansów na Małopolskę i Śląsk. W stycznia 1945 r. został p.o. rektora Politechniki Warszawskiej z tymczasową siedzibą w Lublinie, zaś 30 maja 1945 r. powierzono mu zorganizowanie od podstaw nowej wyższej uczelni technicznej na Górnym Śląsku – Politechniki Śląskiej. Zarówno w jednej jak i drugiej nominacji obok przesłanek merytorycznych ważną rolę odgrywała polityka, zwłaszcza zaangażowanie Kuczewskiego w działalność Związku Patriotów Polskich i Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. W listopadzie 1944 r. został posłem do Krajowej Rady Narodowej, a niedługo później wstąpił w szeregi komunistycznej Polskiej Partii Robotniczej.

Opuścił Lublin i przez Kraków dotarł Katowic, gdzie jako kierownik-organizator przejął funkcje Tymczasowej Komisji Organizacyjnej Politechniki Śląskiej. Jednocześnie używał tytułu p.o. rektora Politechniki Śląskiej, choć formalnie nie pełnił takiego stanowiska. Początkowo uczelnia miała znajdować się w Katowicach, ostatecznie jednak wybór padł na Gliwice, w czym również spora zasługa Kuczewskiego, który uznał, że warunki lokalowe w mieście nad Kłodnicą dawały większe możliwości, niż wówczas już przeludniona stolica województwa. Oficjalna decyzja o przeniesieniu siedziby Politechniki Śląskiej z Katowic do Gliwic została podpisana dopiero 20 marca 1946 roku.

Lato 1945 r. spędził na rekrutowaniu kadry uczelni, organizowaniu rekrutacji oraz przejmowaniu budynków w Gliwicach, najczęściej zajmowanych wcześniej przez Armię Czerwoną, zdewastowanych i prawie zupełnie pozbawionych wyposażenia.

Pierwsza inauguracja roku akademickiego na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, odbyła się 29 października 1945 r. Kuczewski pełnił wówczas rolę rektora, jednak nie wszyscy uznawali jego autorytet. Wybory na to stanowisko w 1946 r. wygrał prof. Włodzimierz Burzyński. Wynik ten zignorowano i decyzją prezydenta Krajowej Rady Narodowej Bolesława Bieruta z 25 listopada 1946 r. rektorem został Kuczewski.

Kierując uczelnią, nie ukrywał swoich sympatii i zaangażowania politycznego. W mediach i podczas wystąpień publicznych prezentował się jako zwolennik linii wyznaczonej przez partię komunistyczną. Postulował, by możliwie szeroko czerpać z wzorców sowieckich, tak w życiu społecznym, jak i organizacji życia naukowego. Namawiał do głosowania „trzy razy tak” w Referendum Ludowym w czerwcu 1946 r. i oddania głosu na kandydatów Bloku Demokratycznego w wyborach do Sejmu Ustawodawczego w styczniu 1947 r. Nie czynił tego bynajmniej wyłącznie pro publico bono. Sam kandydował z tej listy i wybrany posłem w latach 1947–1952 zasiadał w sejmowych ławach. Z ramienia Polskiej Partii Robotniczej w 1948 r. wziął udział w kongresie zjednoczeniowym i po utworzeniu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej został jej członkiem.

Był kierownikiem Katedry Metalurgii Wydziału Mechanicznego Politechniki Śląskiej. Wymagający wobec siebie i innych, często stanowczy i nieustępliwy, nie był zaliczany do osób lubianych i cieszących się autorytetem wynikającym nie tylko z pełnionych funkcji. Pomimo to z powodzeniem wykorzystał swojej pozycję polityczną dla dobra uczelni. W 1950 r. wmurował kamień węgielny pod budowę nowej dzielnicy akademickiej oraz Wydziału Górniczego.

Rektorem Politechniki Śląskiej był do 30 września 1951 r. W latach 1952–1954 był rektorem Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej w Katowicach (od 1953 r. Stalinogrodzie), będąc jednocześnie nadal kierownikiem Katedry Metalurgii Wydziału Mechanicznego Politechniki Śląskiej. Po jej przeniesieniu w 1954 r do Szkoły Inżynierskiej w Częstochowie, rozstał się ostatecznie z Gliwicami. Katedrą Metalurgii Żelaza, utworzonej w 1955 r. Politechniki Częstochowskiej, kierował do przejścia na emeryturę w 1960 r.

 

Siedziba rektoratu Politechniki Śląskiej, ok. 1950 r. Obecnie siedziba Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej.
Siedziba rektoratu Politechniki Śląskiej, ok. 1950 r. Obecnie siedziba Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej.

Po rozstaniu się z Politechniką Śląską pozostał aktywny politycznie. Był m.in. delegatem na III Zjazdy PZPR w 1959 r. W latach 1957–1959 zasiadał egzekutywie Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach. Był również członkiem egzekutywy Komitetu Miejskiego PZPR w Częstochowie.

Trzykrotnie żonaty. Jego drugi syn z pierwszego małżeństwa Zbigniew, kapitan Armii Krajowej, został aresztowany przez Niemców i wysłany do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie w 1942 r. został zamordowany.

Przez latach zmagał się z chorobą wieńcową. Zmarł na atak serca 28 lutego 1963 r. w Polanicy. Jego doczesne szczątki pochowano z honorami w Alei Zasłużonych na cmentarzu w Częstochowie.
Imię Kuczewskiego nosiły do 1992 r. dzisiejsza ul. Akademicka w Częstochowie, a do roku 1999 r. ulica księdza Marcina Strzody w Gliwicach. Ponadto był on patronem szkoły podstawowej nr 34 w Częstochowie, która obecnie nosi imię Aleksandra Fredry.

Pomimo licznych wad i słabości, został zapamiętany jako człowiek niezwykle pracowity, zdyscyplinowany i konsekwentny, co w powiązaniu z politycznym zaangażowanie pozwoliło mu podołać zadaniu utworzenia Politechniki Śląskiej w niezwykle trudnych warunkach roku 1945 i kierowania tą uczelnią w jej pionierskim okresie.

Bogusław Tracz

Przeczytaj także
Przeczytaj także
architekt
Karl Schabik

1882–1945

artysta, rzeźbiarz
Hanns Breitenbach

1890–1945

artystka plastyczka
Irena Nowakowska-Acedańska

1909–1983

Fotografka
Zofia Rydet

1911–1997

MULTIMEDIA
FILM DOSTĘPNY W SERWISIE VOD.TVP.PL
publikacje
Skip to content