Botanik, ogrodnik, architekt przestrzeni

Richard Riedel

1887–1965
Richard Riedel

Botanik, ogrodnik, architekt przestrzeni, inspektor ogrodów miejskich i dyrektor zieleni miejskiej w Gliwicach w latach 1920–1945.

Richard Riedel
Richard Riedel

Przyszedł na świat w ówczesnym Waldenburg (dzisiejszym Wałbrzychu) na Dolnym Śląsku. Ogrodnictwo musiało być jego pasją, skoro kształcił się w tym kierunku, a egzamin na technika ogrodnika, w Wyższej Państwowej Szkole Ogrodnictwa i Sadownictwa w Proskau (obecnie Pruszków, w województwie opolskim), zdał celująco i otrzymał tytuł dyplomowanego architekta ogrodowego.

Pierwsze, praktyczne  doświadczenia w swoim fachu zdobywał w miejscowości uzdrowiskowej Görbersdorf (obecnie Sokołowsko w województwie dolnośląskim), następnie pracował w Ahrensburgu nieopodal Hamburga oraz w Oels (obecnie Oleśnica w województwie dolnośląskim). W 1910 r. na krótko zagościł w Liegnitz (obecnie Legnica na Dolnym Śląsku), a następnie przeniósł się do Chuchelnej koło Hulczuyna, gdzie stworzył ogród pałacowy w rezydencji księcia Karola Maxa von Lichnowskiego. W 1913 r. we wrocławskiej Hali Stulecia zaprezentował ekspozycję aranżacji cmentarza, jako „ogrodu żywych i umarłych”, która była jednym z elementów wielkiej Wystawy Stulecia. Jego koncepcja spotkała się z uznaniem krytyków i zwiedzających. Zapewne wówczas został dostrzeżony przez władze miejskie Gliwic, które zaproponowały mu pracę w mieście nad Kłodnicą. Z bardzo dobrymi referencjami 1 października 1913 r. wysiadł z pociągu na dworcu w Gliwicach.

W 1917 r. zdał egzamin państwowy drugiego stopnia na państwowego inspektora ogrodniczego, a w 1920 r. uzyskał awans na dyrektora ogrodów miejskich, którą to funkcję pełnił do zajęcia miasta przez Armię Czerwoną w 1945 r. Podlegała ma cała zieleń w mieście, parki, cmentarze, kąpieliska, place zabaw, ogródki działkowe oraz palmiarnia, będąca jego „oczkiem w głowie”. To właśnie przy palmiarni, w tzw. domku ogrodnika, mieszkał od 1920 r.  

Ściśle współpracował z miejskim radcą budowlanym i architektem Karlem Schabikiem (1882–1945). Podobnie jak Schabik, Ridel był zafascynowany ideą miasta-ogrodu i konsekwentnie dążył do przekształcenia Gliwic w zielone miasto, co miało stanowić przeciwwagę dla szkodliwego dla zdrowia przemysłu. Z jego inicjatywy wzdłuż Kłodnicy, Kanału Kłodnickiego oraz ulic i placów posadzano dziesięć tysięcy drzew. Wyznaczał tereny na nowe parki i skwery, które następnie komponowano według jego planów i wytycznych. Uporządkował park Cesarza Wilhelma (obecnie park Chrobrego), przekształcając go w ośrodek rekreacji na świeżym powietrzu, z basenami, placami zabaw, a zimą lodowiskiem pod gołym niebem. Powiększył i nasadził drzewami tzw. promenadę, która łączyła park Cesarza Wilhelma (obecnie park Chrobrego), z parkiem miejskim (obecnie park Szopena). Rozbudował i unowocześnił palmiarnię, w której otwarto nowy większy pawilon, mogący pomieścić sprowadzone przez niego z Wysp Kanaryjskich palmy daktylowe oraz basen o pojemności 120 m. kw. dla jednej z największych roślin pływających – Wiktorii królewskiej (Victoria regia). Ponadto urządził w niej osobne pomieszczenie dla sukulentów, akwaria z egzotycznymi rybami, ptaszarnię i niewielki ogród zoologiczny,

Dom Przedpogrzebowy na Cmentarzu Centralnym, 1925 r.
Dom Przedpogrzebowy na Cmentarzu Centralnym, 1925 r.
Domek Ogrodnika przy Palmiarni 1925 r.
Domek Ogrodnika przy Palmiarni, 1925 r.

Był zwolennikiem przekształcania w ogrody działkowe nieużytków i terenów nie nadających się pod zabudowę. Kierował gliwickim związkiem działkowców, a dla jego członków prowadził szkolenia dotyczące uprawy roślin, sadzenia drzew owocowych i hodowli drobnego inwentarza. Dzięki jego staraniom, pod koniec 1944 r. ogródki działkowe zajmowały ponad pięć hektarów w mieście i na jego obrzeżach. Większość z nich istnieje do dnia dzisiejszego.

Jego najbardziej spektakularnym dziełem jest założenie cmentarne przy ul. Kozielskiej czyli Cmentarz Centralny, będący kwintesencją umiejętności Riedla jako planisty i architekta przestrzeni.

Zwieńczeniem jego trzydziestoletniej posługi na stanowisku dyrektora zieleni miejskiej, była budowa zespołu basenów na pograniczu Szobiszowic i Łabęd, zwanego Kąpieliskiem Leśnym.     

Nie opuścił miasta przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Zapewne ciężko przeżył fakt, że zwycięzcy żołnierze prawie doszczętnie zniszczyli palmiarnię. Jej odbudowy i rekonstrukcji pod koniec lat czterdziestych już nie doczekał. W 1946 r. został wysiedlony z Gliwic. Trafił do Górnej Bawarii, gdzie zamieszkał w miejscowości Aschau, w domu który sam wybudował. Zmarł w Aschau w 1965 roku i tam został pochowany.

Bogusław Tracz

Przeczytaj także
Przeczytaj także
architekt
Karl Schabik

1882–1945

artysta, rzeźbiarz
Hanns Breitenbach

1890–1945

artystka plastyczka
Irena Nowakowska-Acedańska

1909–1983

Fotografka
Zofia Rydet

1911–1997

MULTIMEDIA
FILM DOSTĘPNY W SERWISIE VOD.TVP.PL
publikacje
Skip to content